Paka zwierzaka - opinie
Czy zastanawiałeś się co kryje się pod nazwą indyk? Albo kurczak? To częste składniki karm, ale mają niewiele wspólnego ze znanymi z naszych stołów kotletami, gulaszem, udkami czy skrzydełkami. W rzeczywistości są to wszystkie produkty uboczne powstałe przy produkcji mięsa dla ludzi, po jego oddzieleniu. Takie nazewnictwo dokładnie precyzują przepisy obowiązujące w Polsce.
Po szczegóły i źródła odsyłamy na sam koniec tego artykułu. W skrócie, mogą być to:
- całe tusze (bez mięsa przeznaczonego dla ludzi)
- części nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, np. wymiona
- pióra, rogi, głowy, szczecina, krew, gryzonie, pisklęta, zwierzęta wodne
- karma dla zwierząt i ludzkie produkty spożywcze wycofane z obrotu
Opinie użytkowników
Wyjątki dopuszczają użycie jeszcze gorszego materiału kategorii 2, w przypadku psów z uznanej hodowli lub sfory psów gończych, psów i kotów w schroniskach dla zwierząt. Są to na przykład produkty pochodzenia zwierzęcego zawierające leki i antybiotyki w ilości wykraczającej poza dopuszczalne normy, padłe chore zwierzęta, ścieki zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego, treści pokarmowe, importowane karmy spoza UE niespełniające wymogów.
Są takie sytuacje, gdy spod nazwy indyk nieśmiało wygląda udko z indyka. FEDIAF zaleca, aby karma zawierająca procent indyka miała nie mniejszą niż 15% zawartość mięsa z mięśni lub organów wewnętrznych.
Przemysł spożywczy generuje ogromne ilości odpadów, których ludzie nie jedzą. Producentom chętnie sprzedają je do fabryk wytwarzających pasze dla zwierząt. To ma niebagatelne znaczenie w dobie globalnego ocieplenia i wzrastającej suszy.
Aktualne trendy wśród właścicieli czworonogów prowadzą do wzrostu hodowli zwierząt i powstających produktów ubocznych. Równocześnie coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską, co pociąga za sobą wzrost rynku karm wegetariańskich.
Psy w procesie udomowienia nabyły większe możliwości trawienia węglowodanów niż wilki. Jednak brakuje badań określających jak dieta roślinna wpłynie na zdrowie psa w dłuższym okresie czasu.
Podmioty mogą wprowadzać do obrotu karmę dla zwierząt domowych, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
Średnia opinia: 4.33/5.