Odżywki dla chorych na raka - Informacje
Na mapie naszego ciała jest całkiem sporo charakterystycznych punktów – znamion. Niektóre z nich wpisywane są do dowodu jako znaki szczególne. Niekiedy dodają urody – jak charakterystyczny pieprzyk na policzku Marlin Monroe. Czym jest znamię na skórze, kiedy może stać się groźne oraz jak często kontrolować znamiona skórne – wyjaśnia dr n. med. Monika Słowińska, dermatolog i wenerolog z Kliniki Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego-PIB w Warszawie.
Znamię na skórze - czym jest? Znamię barwnikowe powszechnie nazywane pieprzykiem, to grupa komórek pochodzenia melanocytowego, a melanocyty to nic innego jak komórki barwnikowe skóry.
Nie każda zmiana na skórze to znamię Na skórze oprócz znamion mogą pojawiać się np. naczyniaki rubinowe, czyli czerwone kropeczki lub niewielkie zmiany o polipowatym kształcie, czyli włókniaki miękkie.
Czy rozdrapanie znamienia skórnego jest niebezpieczne? Dotykanie znamion skórnych nie ma znaczenia, bo przecież cały czas czymś je podrażniamy, np. ubraniem. Sam uraz mechaniczny nie jest czynnikiem powodującym powstawanie nowotworu.
Znamię na skórze - czy należy je profilaktycznie usuwać? Nie ma wytycznych, które by o tym mówiły. Oczywiście dobrze jest raz na jakiś czas skontrolować skórę, by ocenić, czy wszystko jest w porządku.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.96/5.