Opinie o fotelikach RWF

Foteliki samochodowe RWF – dlaczego należy przewozić w nich dzieci

Z tego artykułu dowiecie się, czym są foteliki RWF, a przede wszystkim – dlaczego powinniście przewozić w nich swoje dzieci, szczególnie te najmłodsze. Dlaczego trzeba wozić dziecko w foteliku? Przynajmniej z dwóch powodów: po pierwsze, bo to jedyny bezpieczny sposób przewożenia dzieci w samochodzie, po drugie, bo tak stanowi prawo. Odpowiednio zamocowany fotelik – sztywny i mocny – radykalnie zwiększa bezpieczeństwo jazdy najmłodszych pasażerów. Chroni ich kompleksowo – gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo w przypadku zderzeń bocznych oraz obniża ryzyko tak zwanego zanurkowania pod pas podczas kolizji czołowych. Prawo natomiast stanowi, że wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu, muszą jeździć w foteliku samochodowym.

Co to jest RWF?

Tajemniczo brzmiący skrót RWF to nic innego jak rearward-facing, czyli „tyłem do kierunku jazdy”. Tym określeniem nazywa się foteliki samochodowe, które są przystosowane do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie zapewnia nawet pięciokrotnie większe bezpieczeństwo niż przewożenie maluchów przodem. Dlaczego RWF jest lepsze i bezpieczniejsze? Foteliki RWF są bezpieczniejsze, a przez to lepsze od fotelików FWF (forward-facing, czyli takich, w których dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy) z jednego powodu – lepiej chronią kręgi szyjne maluchów.

Od kiedy i do kiedy stosować fotelik samochodowy RWF?

Przyjęło się, że dobrym rozwiązaniem jest przestawienie dziecka z pozycji RWF na FWF dopiero, gdy skończy 4 lata. Nie jest to regulowane żadnym przepisem prawnym. Jedynie pierwsze foteliki z kategorii 0-13 kg muszą być przystosowane do przewożenia dzieci wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Zerknijcie choćby na MINK, VADO, MYWAY czy XPEDITION. Jednak zdrowy rozsądek i testy każą przewozić dzieci w ten sposób znacznie dłużej. Chodzi o stosunek masy głowy niemowlaka do reszty ciała i rozkład sił przy zderzeniach czołowych. Nie oznacza to jednak, że od tego wieku dziecko jest już całkowicie bezpieczne. Na dobrą sprawę najlepiej jest przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak się da, czyli do 5. czy nawet 6. roku życia.

Skutki zbyt wczesnego przesadzenia dziecka do fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy

Jakie mogą być skutki zbyt wczesnego przesadzenia dziecka do fotelika usytuowanego przodem do kierunku jazdy? Można na to odpowiedzieć jednym słowem: tragiczne. Albo dwoma: wewnętrzna dekapitacja, czyli separacja głowy od tułowia, a mówiąc precyzyjnie – czaszki od kręgosłupa. Tak, brzmi to okropnie i jest okropne. A wszystko przez to, że głowa niemowlaka to 25% masy całego jego ciała – jest ona po prostu ciężka i duża. A przy tym nie jest w żaden sposób przytrzymywana przez pasy fotelika. W momencie zderzenia czołowego bezwładne leci do przodu, uszkadzając bardzo delikatne kręgi szyjne i chrząstki wciąż niewykształconego do końca kręgosłupa.

Opinie użytkowników

Średnia opinia: 4/5.

Adam Malinowski
2/5

Elżbieta Sikora
3/5

Marek Wójcik
5/5

Ryszard Zieliński
4/5

Halina Dudek

Jestem Halina, redaktorka strony internetowej Apetiblock Opinie. Moja pasja to pisanie recenzji produktów, firm i usług, aby pomóc innym w znalezieniu tego, czego szukają. Dzięki moim rzetelnym opiniom, użytkownicy mogą podejmować świadome decyzje zakupowe. Zawsze staram się przedstawić obiektywne i szczere opinie, aby zapewnić czytelnikom rzetelne informacje. Jako redaktor Apetiblock Opinie dążę do tego, aby każdy mógł znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie na podstawie opinii innych użytkowników.

Go up