Kiretaż - informacje i opinie pacjentów
Przeszczep "zegarkowy" to przeszczep nabłonkowo-łącznotkankowy. Nazwa potoczna wynika z kształtu pobranego przeszczepu. Część środkowa, czyli tarcza zegarka to nabłonek z tkanką łączną pod nim, natomiast boczne części to sama tkanka łączna. Przeszczep tego typu możemy używać do zamknięcia defektu po ekstrakcji zęba czy pokryciu recesji dziąsłowych.
Przy wykorzystaniu przeszczepu po wykonanej ekstrakcji zęba, środkowa część - nabłonkowo-łącznotkankowa wypełnia zębodół od strony zewnętrznej, natomiast części skrajne, pozbawione nabłonka umiejscowione są po bocznych stronach pod płatem od strony przedsionkowej i podniebiennej. Daje nam to możliwość zamknięcia rany poekstrakcyjnej z jednoczesną augmentacją w wymiarze horyzontalnym, przedsionkowo-podniebiennym.
Przeszczep "zegarkowy" może być również wykorzystany przy zabiegach pokrycia recesji dziąsłowych np. dolnych siekaczy, gdzie oprócz pokrycia korzenia zęba (część nabłonkowo-łącznotkankowa), możliwa jest augmentacja brodawek po obu stronach recesji. Dużą zaletą takiego przeszczepu jest ukrwienie bilaminarne w częściach bocznych przeszczepu co zwiększa prawdopodobieństwo jego przyjęcia, oraz bardzo estetyczny wygląd.