Polana Smaków - opinie
Brokuł gałązkowy, zwany też brokułem dzikim, brokułem szparagowym lub "bimi", coraz częściej pojawia się w naszych sklepach. Jest pyszną krzyżówką klasycznego brokułu i kapusty. Wyglądem bardzo przypomina za to szparagi i smakuje zresztą równie delikatnie. Ma piękny zielony kolor, o który trzeba zadbać w trakcie gotowania. Bimi to stosunkowo nowe warzywo na naszym stole, warto po nie sięgać, bo jest pyszne i zdrowe.
Brokuł dziki - najważniejsze informacje:
- Bimi jest krzyżówką kapusty i brokułów.
- W smaku przypomina połączenie brokuła i szparagów.
- Jest zdrowy - dostarcza witamin i minerałów.
Czym jest bimi?
Bimi powstało w Japonii w 1993 roku, poprzez skrzyżowanie chińskiej kapusty gai lan (zwanej też chińskim jarmużem) z klasycznym brokułem. Swoim zielonym kolorem i kształtem bardzo przypomina brokuły i szparagi ze względu na długie gałązki. Różyczki brokułu dzikiego są jednak mniejsze i delikatniejsze. Warzywo to uprawiane jest m.in. w Polsce, Maroku, Hiszpanii, Kenii czy Wielkiej Brytanii.
Jak smakuje brokuł gałązkowy?
Smak brokuła miesza się ze smakiem szparagów. Oczywiście jedyni czują więcej brokuła inni szparagów. Nawet jeśli tak bardzo nie lubisz smaku zwykłych brokułów lub kalafiora lub szparagów, to i tak możesz polubić bimi, bo to bardzo przyjemne warzywo.
Jeśli chodzi o składniki odżywcze, warzywo to zawiera witaminy A i C, wapń, kwas foliowy, żelazo i cynk oraz sporo błonnika. Podobnie jak w przypadku innych warzyw kapustnych, występuje w nim duża ilość glukozynolanów, które mają działanie antyoksydacyjne.
Jak przyrządzić bimi?
Bimi myje się bardzo szybko. Nie trzeba zaglądać między gałązki, jak w przypadku brokuła. Od razu też widać, czy w warzywie nie mieszkają nieproszeni lokatorzy. Nie trzeba obierać gałązek, wystarczy je lekko przyciąć. Strata na wadze jest minimalna. Różyczki, jak i łodygi, wystarczy umyć pod bieżącą wodą. Nie trzeba też odcinać liści - są jadalne.
.
Brokuł gałązkowy z masłem, bułką tartą i migdałami - składniki:
- 200 g brokuła gałązkowego
- 50 g masła
- 50 g mielonych migdałów
- 2 łyżki bułki tartej
- 3 łyżki oliwy
- sól w płatkach (np. z Maldon)
Brokuł gałązkowy z masłem, bułką tartą i migdałami - przepis:
Brokuła myjemy pod bieżącą wodą. Odcinamy końcówki. Wrzucamy na 30-60 sekund do gorącej wody. Od razu przekładamy do miski z bardzo zimną wodą najlepiej z kostkami lodu. Schładzamy warzywo. Na dużej patelni podprażamy mielone migdały. Gdy się zarumienią, dodajemy do nich masło. Gdy masło się rozpuści i zacznie pienić, dodajemy bułkę tartą i jeszcze przez chwilę, ciągle mieszając, gotujemy aż masło nabierze ładnego, głębokiego koloru. Brokuła podsmażamy na patelni z rozgrzaną oliwą przez 2-3 minuty. Przekładamy na półmisek. Całość polewamy masłem z migdałami i bułką tartą. Posypujemy solą w płatkach. Zajadamy od razu. Coś pysznego!
Średnia opinia: 3.61/5.