Kacper Sampławski - opinie
Kredyty frankowe znów trafiają na czołówki portali ekonomicznych. Przyczyną są działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce odkorkować wydziały cywilne sądów powszechnych i zbiera w tym celu grupę roboczą. Z punktu widzenia frankowiczów zdecydowanie nie będzie to dream team, bo grupa zostanie zasilona przez przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego, czyli organu, który nie kiwnął palcem, by zapobiec rozwojowi procederu frankowego. Jak bumerang powraca hasło „ustawa frankowa”, na którą jeszcze niedawno – zdaniem pełnomocniczki ministra ds. ochrony praw konsumentów – miało być już za późno. Co szykują rządzący kredytobiorcom frankowym i czy posiadacze abuzywnych umów w walucie obcej mogą jeszcze ufać w dobre intencje resortu sprawiedliwości? W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowym modelem ugody frankowej – jej kształt ma być uzgadniany z szeregiem państwowych instytucji, wchodzących w skład formowanej właśnie grupy roboczej.
Opinie użytkowników
- Kredytobiorcy frankowi obawiają się, że grupa robocza Ministerstwa Sprawiedliwości nie będzie wystarczająco skuteczna w rozwiązaniu problemu kredytów walutowych.
- Ministerstwo planuje wprowadzenie ustawy frankowej, co budzi kontrowersje wśród frankowiczów.
- Nagłe odwołanie Rzecznika Finansowego w czasie prac nad ustawą frankową budzi wątpliwości co do intencji resortu.
- Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE wpływa na sytuację kredytobiorców walutowych, eliminując niektóre niedogodności.
- Sądy coraz lepiej radzą sobie z rozpatrywaniem spraw związanych z kredytami frankowymi, co jest widoczne w zwiększonej ilości załatwionych spraw.